Pesticīdu atliekvielas pārtikā — pārmaiņas tuvojas

Pesticīdu atliekvielas pārtikā – uzzini par jaunākajām izmaiņām ES regulās, to ietekmi uz drošību, lauksaimniecību un patērētājiem

Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 23. februāra Regula (EK) Nr. 396/2005 par maksimāli pieļaujamajiem pesticīdu atliekvielu līmeņiem augu un dzīvnieku izcelsmes pārtikā un barībā ar grozījumiem nosaka maksimāli pieļaujamos pesticīdu atliekvielu līmeņus (MRL) pārtikā un barībā Eiropas Savienībā. Tās mērķis ir nodrošināt augstu patērētāju veselības aizsardzības līmeni, nosakot pieļaujamās pesticīdu koncentrācijas pārtikas produktos. Regula reglamentē gan uzraudzību, gan jaunu vielu novērtēšanas procedūras, kā arī MRL izmaiņas.

Kas ir MRL?

Iespējamo pesticīdu atliekvielu saturu pārtikā regulē maksimāli pieļaujamie atliekvielu līmeņi (MRL). MRL ir maksimāli pieļaujamā pesticīdu atliekvielu koncentrācija pārtikā un barībā, kas noteikta, pamatojoties uz uzraudzītu lauka izmēģinājumu rezultātiem, kuros pesticīds tika lietots saskaņā ar labu lauksaimniecības praksi (LLP). Ir svarīgi atzīmēt , ka MRL ir tirdzniecības standarts, nevis toksikoloģiskā atsauces vērtība , kuras pārsniegšana rada risku veselībai. Eiropas Savienībā pesticīdu MRL nosaka Eiropas Komisija pēc detalizēta novērtējuma, kurā iesaistīta Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) un dalībvalstis.

Pesticīdu maksimālo atliekvielu līmeņu (MRL) avoti un kāpēc šie ierobežojumi laika gaitā mainās?

Eiropas Savienībā pesticīdu maksimāli pieļaujamie atliekvielu līmeņi (MRL) galvenokārt tiek noteikti, pamatojoties uz: labu lauksaimniecības praksi (LLP), EFSA novērtētiem toksikoloģiskajiem datiem, zinātniskajiem atzinumiem augu aizsardzības līdzekļu aktīvo vielu apstiprinājumu atjaunošanā un procedūrām, kas paredzētas grozītajā Regulā (EK) Nr. 396/2005.

Šo ierobežojumu izmaiņas notiek šādu iemeslu dēļ:

  • ik pēc 10 gadiem (vai pēc pieprasījuma) aktīvās vielas tiek atkārtoti apstiprinātas, kas bieži vien noved pie toksikoloģiskās atsauces vērtības (piemēram, ADI vai ARfD ) atjaunināšanas, kā rezultātā tiek koriģēti MRL;
  • apstiprinātas jaunas aktīvās vielas , kurām MRL tiek noteikti, pamatojoties uz ražotāju sniegtajiem datiem;
  • ražotāji var pieteikties uz MRL noteikšanu vai pārskatīšanu, lai saskaņotu ierobežojumus ar lauksaimniecības praksi un pētījumu rezultātiem;
  • ir noteiktas importa pielaides, lai nodrošinātu netraucētu preču tirdzniecību no ārpussavienības valstīm, vienlaikus saglabājot patērētāju aizsardzību;
  • EFSA periodiski pārskata spēkā esošos MRL, un dalībvalstis var pieprasīt zinātniskus atzinumus par pesticīdu atliekvielu riska novērtējumu;
  • turklāt, tiklīdz būs pierādīta drošība, ES var pieņemt CXL vērtības no Codex Alimentarius, lai saskaņotu starptautiskos standartus.

Tā rezultātā katrs no šiem mehānismiem — sākot ar apstiprinājumu atjaunošanu un ražotāju un valstu pieprasījumiem, kā arī Codex Alimentarius standartu pielāgošanu — nodrošina, ka MRL paliek aktuāli un balstās uz jaunākajām zinātniskajām atziņām.

Kuriem savienojumiem un kādas MRL izmaiņas ir notikušas nesenā pagātnē?

Fluksapiroksāds, lambda-cihalotrīns, metalaksils un nikotīns

Kopš 11. februāra ir spēkā Komisijas 2025. gada 21. janvāra Regula (ES) 2025/115, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II un III pielikumu attiecībā uz fluksapiroksada, lambda-cihalotrīna, metalaksila un nikotīna maksimālajiem atliekvielu līmeņiem konkrētos produktos vai uz tiem.

Fluksapiroksāds

Fluksapiroksāds ir aktīvā viela, kas efektīvi kontrolē plašu sēnīšu patogēnu spektru graudaugos un citās pārtikas kultūrās (piemēram, bietēs, ābolos, bumbieros, ķiršos, persikos, aprikozēs, gurķos, cukīni, tomātos, salātos, zemenēs, krustziežu dzimtas augos).
Vissvarīgākās izmaiņas fluksapiroksāda maksimālajos atliekvielu līmeņos ir MRL palielināšana Kaki/Japānas hurma (Diospyros kaki), pamatojoties uz datu ekstrapolāciju no atliekvielu pētījumiem par āboliem, un fluksapiroksāda maksimālās koncentrācijas palielināšana kultivētām sēnēm.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Kaki/Japānas hurma 0,01 0,2
Kultivētas sēnes 0,01 0,3

Lambda-cihalotrīns

Tāpat 11. februārī stājās spēkā jauni lambda-cihalotrīna MRL. Lambda- cihalotrīns ir sintētisko piretroīdu grupas insekticīds, ko galvenokārt izmanto kaitīgu kukaiņu (piemēram, tripšu, kartupeļu vaboļu, kāpuru, odu, blusu, ērču, mušu, prusaku) apkarošanai lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, veterinārmedicīnā un sabiedrības veselības jomā.

Saskaņā ar Regulu (ES) Nr. 2025/115 avokado MRL tika paaugstināts, reaģējot uz importa tolerances pieprasījumu lambda-cihalotrīna lietošanai Meksikā. Savukārt mājputnu produktiem (gaļai, taukiem, aknām, nierēm, ēdamiem subproduktiem), kā arī olām datu novērtējums parādīja, ka atliekvielu daudzums pārsniedza 2018. gadā noteiktos pagaidu MRL apstiprinātu biocīdu lietošanas dēļ. EFSA ir ierosinājusi jaunus, augstākus MRL, kas, kā pierādīts, nerada risku patērētāju veselībai.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Avokado 0,01 0,15
Mājputnu produkti (muskuļi, tauki, ēdami subprodukti) 0,01 0,03
Putnu olas 0,01 0,02

Metalaksils

Februāra MRL izmaiņas ietvēra arī metalaksila atliekvielas ananasos un žāvētā žeņšeņa saknē. Izmaiņas tika ieviestas, pamatojoties uz Codex Alimentarius (CXL) vērtībām un pozitīvu EFSA novērtējumu, kas apstiprināja, ka patērētājiem nav riska.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Ananāsi 0,01 0,1
Žeņšeņs (žāvēta sakne) 0,05 0,06

Nikotīns

Tāpat no šī gada 11. februāra Eiropas Savienībā ir spēkā jauns maksimālais nikotīna atliekvielu līmenis kafijas pupiņās, kas ir noteikts 0,05 mg/kg apmērā, lai ņemtu vērā atliekvielas no iespējamiem avotiem, kas nav pesticīdu lietošana.

Pirms šī datuma kafijas pupiņām ES sarakstā nebija noteikts konkrēts MRL — toreiz tika izmantota vispārēja noklusējuma vērtība 0,01 mg/kg. Jaunā regula šai produktu kategorijai ir ieviesusi skaidri definētu MRL, kas ir svarīgi ražotājiem un importētājiem.

Cikloksidīms , dihlorprops -P, flupiradifurons , fosfonskābe un tās sāļi

Kopš 17. aprīļa ir spēkā grozījumi, kas ieviesti ar Komisijas 2025. gada 27. marta Regulu (ES) 2025/581, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II un IV pielikumu attiecībā uz cikloksidima , dihlorpropa -P, flupiradifurona , metilnonilketona, augu eļļu/citronellas eļļas, kālija sorbāta un kālija fosfonāta maksimālajiem atliekvielu līmeņiem konkrētos produktos vai uz tiem.

Cikloksidīms

Cikloksidims ir selektīvs cikloheksanona grupas herbicīds, ko lieto, lai kontrolētu zāles nezāles platlapju kultūrās (piemēram, bietēs, sojas pupās, zirņos, pupās, kartupeļos, augļu kokos, dekoratīvajos augos).

Sākot ar 17. aprīli, stājās spēkā jauni maksimāli pieļaujamie cikloksidima atliekvielu līmeņi atsevišķos lauksaimniecības produktos. Izmaiņas ir Vācijas uzņēmuma BASF SE iesniegtā pieteikuma un EFSA pozitīva atzinuma rezultāts.

MRL tika palielināts sēkleņiem, piemēram, āboliem, bumbieriem, cidonijām, mespiliem un Japānas mespiliem. Ievērojami tika palielināts arī robežvērtība zirņiem ar pākstīm. Arī kukurūzai un cukurbiešu saknēm MRL tika palielināts.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Sēkleņi (āboli, bumbieri, cidonijas, mespili un Japānas mespili) 0,09 0,4
Zirņi (ar pākstīm) 2 9
Kukurūza 0,2 0,3
Cukurbiešu saknes 0,2 0,3

Dihlorprops-P

Dihlorpropu lieto gan viengadīgo, gan daudzgadīgo divdīgļlapju nezāļu, piemēram, pienenes un lauku dadža, apkarošanai. Tas ir īpaši efektīvs šo nezāļu augšanas ierobežošanā graudaugos, piemēram, kviešos, miežos, rudzos un auzās.

Dihlorpropa -P maksimālajos atliekvielu līmeņos graudaugos bija saistītas ar Nufarm Crop Products UK Ltd. pieprasījumu. Uzņēmums lūdza Itālijas valsts iestādi paaugstināt esošos dihlorpropa -P MRL miežu, auzu, rudzu un kviešu graudos no 0,1 mg/kg līdz 0,15 mg/kg. Mērķis bija saskaņot atliekvielu līmeņus ar paredzēto lauksaimniecības praksi, jo īpaši dihlorpropa -P lietošanu kā augu augšanas regulatoru.

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde veica riska novērtējumu un secināja, ka gan īslaicīga, gan ilgstoša dihlorpropa -P atliekvielu uzņemšana lielākā daudzumā nerada risku patērētāju veselībai.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Graudaugi (tikai: auzas, mieži, rudzi, kvieši) 0,1 0,2

Flupiradifurons

17. aprīlī stājās spēkā pārskatītie maksimālie flupiradifurona atliekvielu līmeņi atsevišķos produktos.

Grozījumi tiek veikti pēc divu pieteikumu iesniegšanas par jaunu MAL noteikšanu, tostarp importa pielaides noteikšanu. Pieteikuma iesniedzēji iesniedza datus, kas liecina, ka šīs Austrālijā, Brazīlijā un Amerikas Savienotajās Valstīs atļautās aktīvās vielas lietošana rada atliekvielu daudzumu, kas pārsniedz grozītajā Regulā (EK) Nr. 396/2005 noteiktos MAL, un ka būtu jānosaka augstāki MAL, lai novērstu tirdzniecības šķēršļus šo kultūraugu importam.

Galvenās izmaiņas:

  • importa pielaides ir noteiktas: “citiem” citrusaugļiem, kauleņaugļiem, mango, papaijai, sezama sēklām, prosai, auzām, rudziem;
  • flupiradifurona CXL vērtības ananāsiem (0,3 mg/kg) un saulespuķu sēklām (0,8 mg/kg);
  • MRL tika paaugstināti attiecībā uz: “citiem” maziem augļiem un ogām (izņemot mellenes), lapu krustziežu dzimtas dārzeņiem (izņemot lapu kāpostus), ēdamiem garšaugiem un ziediem, cūkgaļas produktiem (izņemot muskuļus) un medu;
  • kāpostu MRL tika samazināts no 5 līdz 4 mg/kg.

Fosetils un fosfonskābe un tās sāļi

Sākot ar 2025. gada 17. aprīli, iepriekšējā fosetil-Al definīcija (fosetila, fosfonskābes un to sāļu summa, izteikta kā fosetils) ir aizstāta ar jauno fosfonskābes un tās sāļu, izteiktu kā fosfonskābes definīciju.

Šo izmaiņu pamatā ir divas Eiropas Komisijas 2024. gada 8. oktobra Regulas 2024/2619 un 2025. gada 27. marta Regulas 2025/581. Saskaņā ar tām tika pārskatīta fosetila alumīnija (fosetil-Al), kālija fosfonātu un dinātrija fosfonātu atliekvielu definīcija , un tika atjaunināti šo vielu maksimālie atliekvielu līmeņi atsevišķos pārtikas produktos.

Definīcijas izmaiņas ir paredzētas, lai labāk atspoguļotu faktisko atliekvielu līmeni pārtikā un atvieglotu uzraudzību. Jaunā definīcija koncentrējas tikai uz fosfonskābi un tās sāļiem, izslēdzot iepriekšējo atsauci uz fosetilu.

Fosfonskābe var rasties ne tikai no augu aizsardzības līdzekļu (piemēram, fosetila alumīnija) lietošanas, bet arī no mēslošanas līdzekļiem, augu augšanas veicinātājiem un augsnes piedevām, kas satur kālija un dinātrija fosfonātus. Tāpēc bija nepieciešams pielāgot MRL, lai aptvertu visus iespējamos atlieku avotus. Pamatojoties uz atjauninātiem zinātniskajiem datiem un riska novērtējumu, EFSA ieteica attiecīgi pielāgot MRL. Atkarībā no produkta un riska līmeņa dažos gadījumos robežvērtības tika paaugstinātas, bet citos – pazeminātas.

Napropamīds , piridabēns un tebufenpirāds

Komisijas 2024. gada 7. oktobra Regula (ES) 2024/2609, ar ko groza Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 396/2005 II pielikumu attiecībā uz napropamīda , piridabēna un tebufenpirada maksimālajiem atliekvielu līmeņiem konkrētos produktos vai uz tiem, ir spēkā kopš 28. aprīļa.

Napropamīds

Napropamīds ir selektīvs augsnē lietojams herbicīds no amīdu grupas, ko galvenokārt izmanto viengadīgo platlapju nezāļu un dažu stiebrzāļu kontrolei lauksaimniecības, dārzeņu un augļu dārzu kultūrās.

Napropamīda maksimālo atliekvielu līmeņu izmaiņas , kas stājās spēkā 28. aprīlī, ir EFSA pārskatīšanas rezultāts. Šīs pārskatīšanas laikā tika konstatēti datu trūkumi, kas bija nepieciešami, lai noteiktu drošus MRL noteiktiem produktiem. Neskatoties uz pieteikuma iesniedzēja sniegto papildu informāciju, EFSA atzina to par nepietiekamu dažiem produktiem un ieteica samazināt MRL līdz kvantitatīvās noteikšanas līmenim (LOQ) – zemākajam līmenim, ko var noteikt ar modernākajām un uzticamākajām analītiskajām metodēm.

Produkti, uz kuriem attiecas šīs izmaiņas, ir uzskaitīti tabulā zemāk.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
“Citi” mazi augļi un ogas (mellenes, dzērvenes, jāņogas, ērkšķogas, mežrozītes, plūškoka ogas) 0,02 0,01
Garšaugi un ēdami ziedi (lociņi, selerijas lapas, pētersīļu lapas, salvija, rozmarīns, timiāns, baziliks, lauru lapas, estragons) 0,05 0,02

Piridabēns

Piridabēns ir augu aizsardzības līdzeklis no akaricīdu un insekticīdu grupas, ko galvenokārt izmanto lauksaimniecībā un dārzkopībā kaitēkļu, īpaši ērču (piemēram, zirnekļērču) un dažu sūcēju, piemēram, laputu, apkarošanai.

Aprīļa beigās tika ieviestas arī izmaiņas piridabēna maksimālajos atlieku līmeņos atsevišķos pārtikas produktos.

Sēkleņiem, aprikozēm, persikiem un pupiņām pākstīs tika nolemts samazināt MRL.

Dzīvnieku izcelsmes produktiem (muskuļiem, taukiem, ēdamiem subproduktiem) tika nolemts samazināt kvantitatīvās noteikšanas robežu no 0,05 līdz 0,01 mg/kg, ņemot vērā to, ka pašlaik pieejamās analītiskās metodes ļauj noteikt kvantitatīvās noteikšanas līmeni zemākā līmenī.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Sēkleņi (āboli, bumbieri, cidonijas, mespili, nigripes un citi) 0,9 0,15
Aprikozes, persiki 0,3 0,01
Pupiņas (ar pākstīm) 0,2 0,01
Dzīvnieku izcelsmes produkti (muskuļi, tauki, ēdami subprodukti) 0,05 0,01

Tebufenpirāds

Tebufenpirads ir insekticīds un akaricīds, ko galvenokārt izmanto siltumnīcu un augļu dārzu kultūrās, lai kontrolētu zirnekļu ērces un ērces. To lieto plaša spektra kultūraugu, tostarp citrusaugļu, kauleņkoku, vīnogu, dārzeņu un sojas pupiņu, aizsardzībai.

Sākot ar 28. aprīli, piecos pārtikas produktos ir samazināts tebufenpirāda maksimāli pieļaujamais atliekvielu līmenis. Izmaiņas veiktas pēc EFSA novērtējuma un ir saistītas ar dažu datu trūkumu.

Aprikozēm, persikiem un galda vīnogām MRL tika samazināts. Tomēr attiecībā uz pupiņām ar pākstīm un apiņiem netika iesniegti pilnīgi pētījumi, tāpēc risku nebija iespējams novērtēt, tāpēc jaunais MRL tika noteikts kvantitatīvās noteikšanas līmenī.

Produkts Iepriekšējais MRL (mg/kg) Piemērojamais MRL (mg/kg)
Aprikozes, persiki 0,4 0,3
Galda vīnogas 0,6 0,4
Pupiņas (ar pākstīm) 0,3 0,01
Apiņi 1,5 0,05

Raksta turpinājums lasāms šeit.

Sazināties ar mums

Kontaktinformācija

J.S. Hamilton Baltic SIA

Adrese:
Mazā Rencēnu iela 12 Rīga, LV-1073, LATVIJA

Tālr.: 
+371 66103389
+371 27087073

E-pasts:
riga@jsh-group.com

Darba laiks: 
P. O. T. C. Pk. 8:30 – 17:00
Sestdienās, svētdienās un svētku dienās – paraugu nodošana pēc iepriekšējas vienošanās

Kādu testu vēlaties veikt?

Uzņēmuma nosaukums

E-pasta adrese

Kontakttālrunis

Jūsu ziņojums