PIROLIZIDĪNA ALKALOĪDI PĀRTIKĀ

PIROLIZIDĪNA ALKALOĪDI PĀRTIKĀ

Pirolizidīna alkaloīdi ir savienojumu grupa, kas dabiski sastopami dažādās augu sugās, kas tos producē, lai aizsargātos pret kukaiņiem un zālēdājiem. Pirolizidīna alkaloīdi ir pirolizidīna vai necīna, esteru un diesteru atvasinājumi. Tie tiek pakļauti skābju vai bāzu hidrolīzei, kā rezultātā veidojas necīna tipa aminospirti (piemēram: retronecīns, heliotridīns, platinicīns, otonecīns) un mono- un dikarbonskābes necīna skābes. Var veidoties arī N-oksīdi.

1.      attēls. Pirolizidīna alkaloīdos sastopamā necīna struktūra

 

Tiek lēsts, ka ir identificēti vairāk nekā 600 alkaloīdi, kas pieder pie pirolizidīna alkaloīdu grupas. Tie sastopami apmēram 6000 augu sugās, tostarp: gurķeņu dzimtas augos (piemēram, gurķene, tauksakne, vīgrieze), asteru dzimtas augos (piemēram, diždadzis, kumelīte, pienenes, piena dadzis, dadzis, margrietiņa, māllēpe), pākšaugos (piemēram, lupīnas), vijolītēs un asinszālē. Pirolizidīna alkaloīdi var atrasties jebkurā augu daļā (ziedos, sēklās, augļos, lapās, stublājos, saknēs), bet visvairāk tās ir epidermas audos.

Ir noskaidrots, ka vairāk nekā puse no konstatētajiem pirolizidīna alkaloīdiem ir toksiski. Šie savienojumi, kas pazīstami kā 1,2-nepiesātinātie pirolizidīna alkaloīdi, ir nevēlami pārtikā un barībā to potenciāli kaitīgo veselības efektu dēļ. Ir apstiprināti kancerogēni, genotoksiski un hepatotoksiski efekti, kas izraisa neatgriezeniskus aknu bojājumus. Zinātniskie pētījumi arī ir parādījuši, ka tādi faktori kā baktēriju un vīrusu infekcijas, mikotoksīni, metāli (piemēram, varš) un antibiotikas pastiprina pirolizidīna alkaloīdu toksiskās iedarbības.

Ir daudz veidu, kā pirolizidīna alkaloīdi nonāk pārtikā. Viens no galvenajām draudiem ir izejmateriāla piesārņojums ar citiem augiem, kas satur šos alkaloīdus. Šī parādība notiek, kad pirolizidīna alkaloīdus producējošie augi aug tuvu produktīvajām kultūrām, tādējādi piesārņojot pārtiku ražas novākšanas laikā. Citi iespējami pārtikas piesārņošanas ceļi ar alkaloīdiem ir, piemēram, bišu produktos, savvaļas augi, no kuriem bites savāc ziedputekšņus. Tomēr dzīvnieku izcelsmes pārtikas gadījumā (piemēram, piens vai olas), alkaloīdu avots var būt piesārņota barība, kas tiek dota dzīvniekiem. Pirolizidīna alkaloīdi var nokļūt novāktajos graudos, garšvielās, dārzeņos un barības augos, kas izraisa pārtikas ķēdes piesārņošanu ar šiem savienojumiem. Tie nonāk tādos produktos kā maize, kūkas, medus, salātu maisījumi, zāļu tējas un uztura bagātinātāji. Ir iespējams arī, ka pārtika tiek ražota tieši no augiem, kas paši dabiski producē pirolizidīna alkaloīdus (augu izejvielas un ekstrakti, uztura bagātinātāji, kuru pamatā ir augu sastāvdaļas).

Dabisko toksisko vielu, tostarp alkaloīdu, kvalitatīvai un kvantitatīvai analīzei galvenokārt tiek izmantotas gāzu un šķidruma hromatogrāfijas metodes, kas savienotas ar masas spektrometriju. Šķidruma hromatogrāfijai ir zināmas priekšrocības salīdzinājumā ar gāzu hromatogrāfiju, proti, tā ļauj noteikt nestabilus un termiski nestabilus savienojumus.

Pirolizidīna alkaloīdu klātbūtni pārtikā var samazināt vai novērst, izmantojot labu lauksaimniecības un ražas novākšanas praksi. Pirms produktu laišanas tirgū būtu jāveic visu pārtikas grupu monitorings, jo īpaši zāļu tējām, kā arī garšvielām un drogām. Pirolizidīna alkaloīdu maksimālo līmeņu noteikšana pārtikā veicina pārtikas ražotājus izmantot labas lauksaimniecības un ražas novākšanas prakses, lai garantētu augstu patērētāju veselības aizsardzības līmeni.

Saskaņā ar Komisijas Regulu (ES) 2023/915, 2023. gada 25. aprīļa, ar grozījumiem, pārtikas ražotājiem ir pienākums analizēt pirolizidīna alkaloīdus šādās pārtikas kategorijās:

  • tējas, zāļu un aromatizētas tējas
  • žāvētas garšvielas, gurķeņu lapas, lakši, majorāns, oregano, ķimenes un to maisījumi
  • ziedputekšņu bāzes uztura bagātinātāji, ziedputekšņi un ziedputekšņu produkti
  • uztura bagātinātāji, kas satur augu izcelsmes preparātus

Sazinieties ar mums, lai saņemtu testēšanas piedāvājumu!

Sazināties ar mums

Kontaktinformācija

J.S. Hamilton Baltic SIA

Adrese:
Mazā Rencēnu iela 12 Rīga, LV-1073, LATVIJA

Tālr.: 
+371 66103389
+371 27087073

E-pasts:
riga@jsh-group.com

Darba laiks: 
P. O. T. C. Pk. 8:30 – 17:00
Sestdienās, svētdienās un svētku dienās – paraugu nodošana pēc iepriekšējas vienošanās

Kādu testu vēlaties veikt?

Uzņēmuma nosaukums

E-pasta adrese

Kontakttālrunis

Jūsu ziņojums